Warmia, Mazury i Podlasie urzekają swym pięknem o każdej porze roku. Aleje wiekowych drzew, urokliwe łąki, lasy z bujną roślinnością i wijącymi się serpentynami rzek, bajeczne rozległe jeziora przyciągają amatorów żeglarstwa i miłośników przyrody.
Błotniak łąkowy jest rzadkim i zagrożonym ptakiem szponiastym. Szybko zachodzące zmiany w krajobrazie rolniczym są głównym zagrożeniem dla tego gatunku.
Podobnie jak wiele innych ptaków bytujących w tym środowisku błotniak łąkowy potrzebuje zadrzewień śródpolnych, ugorów, miedz, oczek wodnych, oraz ekstensywnie użytkowanych pól i łąk.
Położone na Dolnym Śląsku Stawy Milickie to niezwykła Kraina. Splatają się tu, bowiem od wieków losy ludzi i przyrody. Ogromne bogactwo świata roślin i zwierząt powstało dzięki 800 letniej tradycji hodowli ryb w tym regionie.
Blisko 300 zbiorników wodnych o łącznej powierzchni ponad 7000 hektarów tworzy największy w Europie kompleks stawów rybnych.
Drzewa otaczają nas wszędzie tam, gdzie żyjemy. Rosną w parkach, wzdłuż ulic i dróg, przy domach i wokół szkół. Rzadko się zastanawiamy, co by było, gdyby ich zabrakło.
Wiekowe drzewa są wspaniałą ozdobą naszego krajobrazu. Zarówno te rosnące w przydrożnych alejach, jak i te samotnie królujące pośród łąk i pól zachwycają swoim dostojnym pięknem.
Ich sędziwe okazy są wyspami bioróżnorodności, od korzeni, aż po szczyty koron zamieszkiwanymi przez całe rzesze zwierząt. Są dla nich nie tylko domem, ale również miejscem żerowania i odpoczynku.
Polska jest największą ostoją bociana białego na świecie. Każdego roku ptaki te pokonują ponad 10000 kilometrów z Afryki, aby właśnie u nas wychować młode.
W całej Polsce bociany obdarza się ogromną sympatią. Są ściśle związane z naszą tradycją i kulturą.
Woda kształtuje przepiękne, niepowtarzalne krajobrazy i wspaniałą, kipiącą życiem przyrodę. Meandrujące rzeki, rozległe jeziora, bystre strumienie i potoki wzbogacają i upiększają otaczające człowieka środowisko. Czyż nie urzekają swoim pięknem jeziora mazurskie, Pojezierze Suwalskie, czy bagna nad Biebrzą?
Dolina Baryczy. Rozlegle tereny z mozaiką lasów, stawów, łąk i mokradeł .
Kraina o wielkiej różnorodności biologicznej. Królestwo ptaków.
Miejsce występowania blisko trzystu gatunków. Przyrodnicze skarby doliny rozwinęły się dzięki różnorodności i przenikaniu światów człowieka i natury.
Lasy porastają nasze ziemie od pradziejów. Dawniej pokrywały zdecydowaną większość terytorium Polski. Ale kilka tysięcy lat temu człowiek zaczął je wykorzystywać. Od kilkuset lat czyni to intensywnie. Pomimo tych zmian to właśnie lasy są nadal najbogatszymi naszymi ekosystemami, które skupiają aż 2/3 gatunków flory i fauny Polski.
Lasy to nasze najbogatsze ekosystemy. O tym bogactwie stanowi różnorodność ich fauny i flory. Lasy to nie tylko tereny pokryte zwartym płatem drzew, to także śródleśne jeziora, torfowiska, pola i łąki. Lasy to nasze wspólne bogactwo.
Jeden z ostatnich filmów, do którego swojego głosu użyczał Ksawery Jasieński, legenda polskiej sztuki lektorskiej.
Zdjęcia specjalne (przyrodnicze)
Zdjęcia
Zdjęcia specjalne (przyrodnicze)
Zdjęcia dodatkowe
Pomoc realizacyjna
Zdjęcia
Zdjęcia
Reżyseria, Zdjecia
Konsultacje
Reżyser II
Zdjęcia
Konsultacje
HTML Code Generator